rezerwuj bilet

Kiedy zapytamy się dzieci z czym kojarzy się nam wyrażenie - ochrona środowiska naturalnego. Otrzymamy wiele odpowiedzi takich jak: oczyszczanie ścieków, segregacja i przetwarzanie odpadów, walka z zanieczyszczeniem powietrza, oszczędzanie energii, lecz nikomu nie przyjdzie na myśl jak ważną rolę w naszym środowisku pełnią stawonogi.


Stawonogi - to największy, najliczniejszy i najbardziej zróżnicowany typ zwierząt na ziemi w skład, którego wchodzą skorupiaki, owady i pajęczaki.
Eksperci w tej dziedzinie twierdzą jednoznacznie, jeżeli wyginą stawonogi to człowiek podzieli ich los, co ciekawe gdyby z ziemi zniknął człowiek to owady i pajęczaki poradziły by sobie znakomicie. Rozwój ludzkości związany z ekspansją urbanistyczną, rozwojem techniki, budową nowych zakładów zanieczyszczających środowisko, wycinaniem lasów tropikalnych, ekspansywnym rolnictwem ukierunkowanym na tzw. mono-uprawy i stosowaniem środków chemicznych do ich ochrony to wszystko wpływa na drastyczne wymieranie populacji stawonogów.
Centrum Edukacji Entomologicznej powstało po to aby uczyć, podnosić świadomość młodego pokolenia o olbrzymim znaczeniu stawonogów dla naszego ziemskiego ekosystemu. W ostatnim okresie coraz więcej słyszymy o wymieraniu pszczół i na tym właściwie kończy się informacja i edukacja związana z owadami. A przecież pszczoły to tylko kropla w wielkim oceanie jakim są owady i pajęczaki. Ich udział w ziemskim ekosystemie jest nieoceniony.
 

Centrum Edukacji Entomologicznej to przede wszystkim wystawa owadów. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądają największe, najpiękniejsze, najdziwniejsze motyle, chrząszcze, wije, krocionogi, pająki, pluskwiaki, błonkówki, ważki, modliszki, karaczany i inne owady to powinniście nas koniecznie odwiedzić. Oczywiście w naszych zbiorach entomologicznych prócz prawdziwych wypreparowanych owadów nie może zabraknąć tych żywych umieszczonych w specjalnie do tego przygotowanych terrariach.Ale wystawa to nie wszystko, jak sama nazwa wskazuje zasadniczą rolę odgrywa u nas edukacja. Dlatego zwiedzaniu wystawy towarzyszy przewodnik, który w ciekawy sposób opowiada o tym co u nas zobaczycie. Planujemy również organizację warsztatów tematycznych dotyczących entomologii, o których będziemy szczegółowo informować na naszej stronie internetowej.
Czy warto nas odwiedzić ? musimy sobie najpierw zadać pytanie co właściwie wiemy o owadach.
Dla nas owady są w zasadzie utrapieniem, z którym walczymy na wszelkie możliwe sposoby, lecz zanim wypowiemy wojnę każdemu napotkanemu robaczkowi, może warto by dowiedzieć się o nich czegoś więcej bo przecież stanowią najliczniejszą grupę zwierząt na świecie, a życie bez nich w obecnym kształcie było by praktycznie niemożliwe. Warto również wspomnieć jak dużo inspiracji z tego świata czerpią różnego rodzaju artyści, malarze, styliści, projektanci, architekci oraz naukowcy, których fantastyczne możliwości owadów przyprawiają o niezły zawrót głowy.
Na tym jeszcze nie koniec, od stycznia planujemy aby dwa razy w miesiącu (w soboty) odbywały się u nas wydarzenia specjalne, którym będą towarzyszyły różne ciekawe atrakcje, a które na razie miech zostaną tajemnicą.